Certyfikat kompetencji zawodowych – kurs

Czym jest i do czego służy Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego ?

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika to dokument potwierdzający posiadanie wiedzy i kwalifikacji zawodowych koniecznych do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego osób, rzeczy oraz spedycji.

Jeśli zamierzasz świadczyć odpłatne usługi w zakresie przewozu osób, przewozu rzeczy pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony, a także spedycji – to taki certyfikat  kompetencji zawodowych będzie Ci potrzebny. To samo dotyczy Osób, które już mają własną firmę i korzystają z usług innych posiadaczy certyfikatów.

Jak zdobyć własny Certyfikat kompetencji zawodowych?

Jedyną metodą jest zdanie egzaminu, który łącznie z wydaniem dokumentu certyfikatu kompetencji zawodowych kosztuje 800 zł. Jednostką certyfikującą w Polsce jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie, który przeprowadza takie egzaminy w następujących miastach: Bydgoszcz, Działdowo, Gdynia, Katowice, Kraków, Kielce, Łódź, Nowy Sącz, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

Jak zdać egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych?

Najlepiej szybko i bezboleśnie – mawiają Ci, Którzy już zdali.

Odpowiedź na to pytanie spędza sen z powiek większości Tych, Którzy do tego egzaminu przystępują, a w szczególności Osób, które do egzaminu podchodzą po raz któryś z rzędu.

Do Nich właśnie kieruję poniższe słowa:

nie jest prawdą, że zdanie egzaminu przekracza Wasze możliwości!
Zostaliście do niego po prostu źle przygotowani!

Zatem odpowiedź na postawione powyżej pytanie brzmi:
trzeba się do tego egzaminu właściwie przygotować!

Można to oczywiście zrobić bez korzystania z jakiejkolwiek pomocy, ale przy tej metodzie należy dokonać właściwego doboru materiałów szkoleniowych: podręczników, testów, zadań itp.
To dla Osób słabo zorientowanych w problematyce certyfikatów kompetencji zawodowych niewątpliwie stanowi pewien problem.
Bezpieczniejszą metodą jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych ośrodków, zajmujących się przygotowaniem do egzaminów na Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika i spedytora.
Ten sposób niestety też niesie za sobą pewne zagrożenie.

Jest nim zły dobór firmy szkoleniowej!

Jak właściwie wybrać ośrodek szkoleniowy?

Tu najlepszym sposobem jest skorzystanie z doświadczeń Osób, które robiły to przed Wami. Spróbujcie w gronie Znajomych, Przyjaciół, Rodziny znaleźć Kogoś, kto ma satysfakcjonujące doświadczenia w zdawaniu egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych i chciałby Wam jakąś firmę polecić. Należy pamiętać, że opinie pochodzące od Osób, których nie znacie osobiście, niekoniecznie muszą odpowiadać prawdzie.

Jeśli nie znajdziecie zaufanej Osoby, to doboru musicie dokonać Sami.
Trzeba to zrobić bardzo rozważnie, bo od tego zależy, ile razy będziecie do tego egzaminu podchodzić!

Czytaj więcej

Najważniejsze kwestie, na jakie należy zwracać uwagę to:

 • jak długo firma istnieje na ryku;
 • od ilu lat realizuje kursy na Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika;
 • czy ich oferta szkoleniowa dotyczy głównie branży transportowej, w tym kursów przygotowujących do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych, czy też wielu innych dziedzin;
 • ile osób już przeszkoliła, jaką mają zdawalność Ich Kursanci;
 • jakie materiały szkoleniowe dostarczają do nauki w domu oraz na jakich zadaniach i innych materiałach pracują podczas zajęć, a także jakie kompetencje posiadają osoby prowadzące te zajęcia,  które przecież do tego upragnionego certyfikatu kompetencji zawodowych mają Was przybliżyć;
 • jak długo trwa kurs na certyfikat oraz jaką wiedzę i kompetencje przekażą Wam podczas kursu, a czego musicie nauczyć się samodzielnie, a także ile czasu będzie wymagać to samokształcenie;
 • obszar działania firmy, tzn. w ilu miastach realizują kursy, a także jak daleko oraz ile razy musicie na ten kurs dojechać;
 • możliwość wpływu na ustalenie terminu realizacji zajęć podczas kursu;
 • ilość osób uczestniczących w kursie jednocześnie;
 • miejsca realizacji oraz sposób przebiegu zajęć na kursie.

 

Skoro już wiesz, jak powinna wyglądać weryfikacja firm szkoleniowych, to bądź uprzejmy sprawdzić, jak w świetle powyższych kategorii doboru firmy szkoleniowej wygląda nasza firma:

Jak długo firma istnieje na ryku?

Master Educator powstał w 1994 r., zatem szkolimy już 25 lat.

Od ilu lat realizuje kursy na Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika?

Kursy przygotowujące do egzaminu na Certyfikat przewoźnika organizujemy od momentu powstania obowiązku certyfikacji, czyli od 2002 r. Należymy do bardzo wąskiego grona ośrodków z siedemnastoletnim stażem w tej dziedzinie.

Czy ich oferta szkoleniowa dotyczy głównie branży transportowej, czy wielu innych dziedzin?

Od 2002 r. skupiamy się wyłącznie na szkoleniach dla firm transportowych w zakresie certyfikacji, seminariów dla posiadaczy certyfikatów, szkoleń z w zakresie szeroko rozumianej problematyki czasu pracy i spedycji.

Ile osób już przeszkoliła, jaką mają zdawalność ich kursanci?
Obecnie mamy za sobą 507 przeprowadzonych kursów na Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników drogowych,
w których wzięło udział 4146 Uczestników. Zdawalność naszych Kursantów, mierzona przy pierwszym podejściu do egzaminu wynosi ponad 90%.

Szczegółowy wykaz zdawalności od 2008 r. znajdziesz tutaj>>>

Jakie materiały szkoleniowe dostarczają do nauki w domu oraz na jakich zadaniach i innych materiałach pracują podczas zajęć, a także jakie kompetencje posiadają osoby prowadzące te zajęcia?

Uczestnicy naszych kursów otrzymują 3 skrypty, będące pełnym kompendium wiedzy teoretycznej, wymaganej na egzaminie. Są to porządne materiały opracowane przez nas samych, na bieżąco aktualizowane, gdyż prawo zmienia się bez przerwy, a wymagana podczas testu wiedza obejmuje 8 zagadnień, głównie prawnych.
Ponadto otrzymujecie ponad 100 aktualnych pytań egzaminacyjnych oraz czytelną, szczegółową „ściągę” dotyczącą problematyki czasów prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków opisanych w rozporządzeniu WE 561/2006 oraz limitów czasu pracy i przerw w pracy, regulowanych przez ustawę o czasie pracy kierowców.
Oprócz zadań poznanych na zajęciach otrzymujecie kolejną pulę do rozwiązywania w domu.
Kursy prowadzi wciąż ta sama osoba, jest nią właściciel firmy Master Educator, Jan Andrysiak, posiadający dwudziestopięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu różnych rodzajów szkoleń, branżą transportową zajmuje się siedemnaście lat.

Jak długo trwa kurs oraz jaką wiedzę i kompetencje przekażą Wam podczas kursu, a czego musicie nauczyć się samodzielnie, a także ile czasu będzie wymagać to samokształcenie?

Kurs przygotowujący do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika i spedytora trwa 1 dzień, w granicach 7- 8 godzin. W trakcie zajęć nauczycie się rozwiązywania wszystkich typów zadań egzaminacyjnych (istnieją 3 typy) w ich możliwych konfiguracjach, podczas rozwiązywania 7 zadań. Dodatkowo kolejnych 5 zadań otrzymacie jako tzw. „pracę domową”. Wszystkie te zadania są zbliżone do aktualnie występujących na egzaminie. Test egzaminacyjny zawiera pytania wielokrotnego wyboru, przy czym nie wiemy z jakim typem pytania mamy do czynienia – i to jest podstawowy problem w tym teście. Posiadamy opracowane przez nas techniki rozwiązywania tego konkretnego typu testów, które pozwalają przy umiarkowanej wiedzy te testy zaliczać. Na zajęciach przećwiczymy stosowanie tych technik w praktyce, aby podczas egzaminu nie było problemu z ich poprawnym stosowaniem.

Podczas kursu poddamy szczegółowej analizie i umówieniu wszystkie normy dotyczące problematyki czasów prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków oraz limitów czasu pracy i przerw w pracy zawartych w przekazanej Wam „ściądze”.
Jest to ważne z 2 powodów: po pierwsze – normy te stanowią elementarz każdego przewoźnika, to po prostu trzeba znać. Po drugie – bez tej wiedzy części zadań egzaminacyjnych zrobić się nie da!
Ponadto przygotujemy wspólnie dokumenty do ITS związane z przystąpieniem do egzaminu.
Na samokształcenie w domu należy przewidzieć około 50 godzin, na które składać się będą: ćwiczenia doskonalące w rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, z możliwością bieżącego merytorycznego wsparcie telefonicznego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności w ich rozwiązywaniu. Ponadto pamięciowe opanowanie ponad 100 testowych pytań egzaminacyjnych oraz lektura skryptów w oparciu o otrzymane na kursie wskazówki metodyczne.

Obszar działania firmy, tzn. w ilu miastach szkolą, a także jak daleko oraz ile razy musicie na ten kurs dojechać.

Jesteśmy jedyną firmą w Polsce realizująca kursy na certyfikat aż w 57 miastach Polski, zlokalizowanych w 13 województwach:
dolnośląskie: Bolesławiec, Kłodzko, Legnica, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław;
kujawsko-pomorskie: Brodnica, Bydgoszcz, Inowrocław, Toruń, Włocławek;
lubelskie: Lublin, Puławy;
lubuskie: Gorzów Wlkp., Świebodzin, Zielona Góra;
łódzkie: Kutno, Łódź, Piotrków Tryb., Radomsko, Skierniewice, Wieluń;
małopolskie: Chrzanów, Kraków, Oświęcim;
mazowieckie: Mława, Ostrów Mazowiecka, Płock, Radom, Warszawa;
opolskie: Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Nysa, Opole;
pomorskie: Gdańsk, Pruszcz Gdański, Starogard Gdański;
śląskie: Bytom, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Katowice, Lubliniec, Tychy;
świętokrzyskie: Busko-Zdrój, Jędrzejów, Kielce, Starachowice, Włoszczowa;
wielkopolskie: Gniezno, Kalisz, Leszno, Piła, Poznań;
zachodniopomorskie: Myślibórz, Szczecin, Szczecinek.

Dla zdecydowanej większości Kursantów średnia jednorazowego dojazdu na kurs nie przekracza 40 km.

Możliwość wpływu na ustalenie terminu realizacji zajęć podczas kursu.
Termin kursu wyznaczają Kursanci, my tylko w tym pośredniczymy, a następnie organizujemy zgodnie z Waszym życzeniem.

Ilość osób uczestniczących w kursie jednocześnie.
Kursy realizujemy dla grup od 2 do 5 Osób. Najczęściej są to spotkania 2 – 3 osobowe.

Miejsca realizacji oraz sposób przebiegu zajęć na kursie.
Kursy na certyfikat realizowane są w wynajętych salach w hotelach. Podczas spotkania Uczestnicy mają do dyspozycji napoje oraz otrzymują obiad. Ponadto zaopatrzymy Was w zeszyt do notatek oraz unikatowy służbowy długopis egzaminacyjny, wykonany w najnowszej unijnej wersji oprzyrządowania, umożliwiający przenoszenie się do wirtualnej rzeczywistości.
Po każdej godzinie lekcyjnej zajęć przysługuje kilkuminutowa przerwa.

Teraz już wiecie jak weryfikować firmę szkoleniową, jak również co w tym zakresie mamy Wam do zaoferowania. Wydaje się nam, że istnieje w Polsce kilka firm o podobnym profilu przygotowań do egzaminu, ale takiego klimatu jak u nas, nie ma nigdzie indziej

Zanim podejmiesz decyzję?

Na jaką formę kursu przygotowującego do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych się zdecydować oraz komu zaufać, powierzając swoje pieniądze w zamian za uczestnictwo w kursie. Posłuchaj rady człowieka, który przygotowaniem do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych zajmuje się od 2002 roku.

Proces przygotowania się do egzaminu na certyfikat to nie jest spacer po parku czy lesie. Jeśli w ogóle jest to spacer, to po dżungli. Obszar wymaganej wiedzy obejmuje 8 zagadnień, głownie prawnych, i oparty jest w przypadku naszych podręczników, na około setce aktów prawnych różnego kalibru. Tego się nauczyć na pamięć nie sposób, ale określoną wiedzę posiadać trzeba. Więc jak na spacer po dżungli przystało, bierzemy do ręki maczetę i idziemy mozolnie do przodu, nie starając się po drodze pogłaskać każdego napotkanego zwierzątka i obsiusiać każdego napotkanego drzewa. Proces przygotowania do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych wymaga dokonania pewnej SELEKCJI i posiadania odpowiednich NARZĘDZI.

Proces uczenia się jest procesem złożonym i skomplikowanym. Niestety wielu osobom nauka kojarzy się z typowym szkolnym monotonnym zakuwaniem. Należy sobie uświadomić, że sposoby na zdobywanie wiedzy są różne:

 • dużo lepiej kodujemy w pamięci długotrwałej informacje poznane w bezstresowej, przyjaznej atmosferze – stres i wygórowane wymagania nie sprzyjają efektywnej nauce;
 • uczymy się dużo efektywniej w grupie, ale małej, a nie w dwudziestoosobowym gwarze;
 • łatwiej zapamiętujemy to, co widzimy, niż to, co słyszymy – mózg łatwiej zapamiętuje obrazy, często mówi się, że „myśli obrazami”,

Proces realizacji kursu na certyfikat kompetencji zawodowych ma zasadnicze znaczenie w procesie przygotowanie do egzaminu.

Jest tutaj prosta zależność, czym krócej – tym lepiej. To trochę inaczej niż z seksem.

Jeszcze nikt nie wymyślił formy realizacji kursu na certyfikat (choć wiem, że Polsce są takie próby), po którym idziemy prosto na egzamin, bo nie ma potrzeby powtórzenia przekazywanej wiedzy i jej rozbudowania poprzez lekturę materiałów szkoleniowych. Nawet, gdyby taki kurs na certyfikat trwał 10 dni!

Przeciętna strona tekstu bez grafiki to 4300 znaków ze spacjami, około 60 wierszy, czyli około 6 slajdów. Jeśli jeden slajd prezentujemy przez ok. 3 minuty to potrzeba na stronę 18 minut. Jeśli nasze materiały szkoleniowe obejmują ponad 500 stron, to potrzeba na to 9000 minut, czyli 150 godzin, przyjmując po 8 godzin dziennie, daje nam to 18 dni. Owszem, w dziesięciu dniach można się zmieścić pod warunkiem, że treść slajdu będzie czytana, a nie omawiana, no i czytający się nie jąka. Czy o takim kursie przygotowującym do egzaminu marzycie?

Dobry kurs na certyfikat powinien nauczyć rozwiązywania wszystkich typów zadań egzaminacyjnych.

Jeszcze lepszy kurs na certyfikat kompetencji zawodowych powinien szczegółowo przedstawić najtrudniejszy obszar wiedzy, jakim jest problematyka STOSOWANIA norm dotyczących czasów prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków.

Bardzo dobry kurs przygotowujący do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych powinien uczulić na pułapki znajdujące się w treści pytań testowych, zwrócić uwagę na specyfikę konstrukcji propozycji odpowiedzi do wyboru na pytania testowe, a przede wszystkim dać narzędzia pozwalające zrobić OPTYMALNY użytek z posiadanej wiedzy.

Fantastyczny kurs przygotowujący do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników i spedytorów powinien umożliwiać zdanie egzaminu na certyfikat przy PIERWSZYM przystąpieniu do egzaminu.

NASZ KURS SPEŁNIA WSZYSTKIE 4 POWYŻSZE WYMOGI!

Jak się zapisać na kurs

Warunkiem zgłoszenia udziału jest przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia (najlepiej drogą elektroniczną), a następnie po otrzymaniu zaproszenia i faktury pro-forma, dokonanie przelewu opłaty za kurs. Końcowa faktura VAT przekazywana jest na kursie.

Pobierz druk karty zgłoszenia na kurs >>>

Osoby, które zrezygnują z udziału mają prawo do uczestnictwa w kolejnym kursie bez dodatkowych kosztów, w ramach wniesionej wcześniej opłaty.
W przypadku braku możliwości realizacji kursu z przyczyn leżących po stronie Organizatora, następuję zwrot przesłanych przez Uczestników opłat za kurs, najpóźniej dzień po dacie poinformowania o odwołaniu kursu.

Opłata za uczestnictwo w kursie wynosi brutto 861 zł (netto 700 zł) i obejmuje: materiały szkoleniowe, testy próbne, zadania egzaminacyjne, obiad i napoje.