Częstochowa

certyfikat kompetencji zawodowych

Szkolenia

Częstochowa to niewątpliwie ładne miasto, ale chyba trochę pechowe.

Już pod koniec 1655 roku trwało oblężenie Klasztoru Jasnogórskiego przez Szwedów. Co ciekawe Szwedzi w końcu odpuścili, co niektórzy przypisywali działaniu cudu. Inni natomiast uważają, że oblegający Jasną Górę król szwedzki Karol X Gustaw miał doskonały wywiad, który odradzał mu kontynuację oblężenia z powodów galopującej drożyzny, braków węgla gazu i prądu. Ponadto agenci Karola Gustawa donieśli, że obrońcy Częstochowy zamierzają wdrożyć genialny plan obrony o nazwie Kropidło+, który sprowadzał się do obrony przed najeźdźcą przy pomocy kropideł i święconej wody.

Idąc dalej śladem nieszczęść tego miasta, w pierwszej połowie XVII wieku rejon Częstochowy dotknęła zaraza. Miasto dotykały także inne klęski: najazdy, grabieże, pożary. W końcu, gdy te wszystkie nieszczęścia przeminęły Częstochowianie odetchnęli z ulgą i nastały lepsze czasu. Aż do początków XXI stulecia, od kiedy to rządzący Polską nabrali zwyczaju realizacji spotkań z narodem z murów Jasnej Góry, głosząc Polsce świetlaną przyszłość bogactwo i dobrobyt oraz nomen omen święty spokój. Cud się jednak nie powtórzył, mimo że Częstochowa to miasto, które cudami stoi. Ja uważam, że rządzący dotrzymali słowa. Święty spokój mają na początek zmarli obywatele. Bogactwo i dobrobyt zapewnili już sobie, rodzinom i znajomym. Od czegoś trzeba zacząć. O świetlanej przyszłości też nie zapomniano, przecież jednak tu mowa o przyszłości, więc musimy poczekać.

Współcześni zauważyli jednak, że Częstochowa zaczęła wspinać się na szczyt rankingu najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Niektórzy twierdzą, że to wina Tuska. Pamiętajmy jednak, że w Częstochowie istnieje prawdopodobnie najdłuższy peron w Polsce mający 565 metrów. Warunki do wyjazdu mają znakomite.

Szkolenia w Częstochowie realizujemy w pełnym zakresie naszej oferty szkoleniowej. Więcej o naszych szkoleniach znajdziesz tutaj.

0